Räddningstjänsten Karlstadsregionen

Brandbilar.

Aktuellt

Brandmän som bär en person.

Räddningstjänst under höjd beredskap

Övning Skymning 2026

Onsdag 9 september genomför räddningstjänsten, Region Värmland och flera andra aktörer en storövning för att stärka beredskapen vid en masskadehändelse.

Eldstad.

Brandfarligt och explosivt

Elda säkert i din eldstad

Nästan hälften av alla villabränder är eldstadsrelaterade. För att undvika brand är det viktigt att du tänker igenom dina behov för att köpa rätt, installera rätt och elda rätt.

Nya gång- och cykelbron.

Om oss

Fotgängare och cyklister hänvisas till ny bro

Från och med måndag 17 november hänvisas fotgängare och cyklister som ska besöka brandstationen i Karlstad till en ny gång- och cykelbro.

Bild på en raserad byggnad.

Räddningstjänst under höjd beredskap

Civilpliktig i räddningstjänsten

Du som är totalförsvarspliktig och har grundläggande kompetens för arbete inom kommunal räddningstjänst kan skrivas in och krigsplaceras med civilplikt.

Kalenderhändelser

  • 20
    sep

    Öppet hus och uppstart av Beredskapsveckan på brandstationen i Deje

    Söndag 20 september klockan 10–13 är du välkommen på öppet hus och uppstart av Beredskapsveckan 2026 på brandstationen i Deje.
  • 21
    sep

    Beredskapsveckan 2026

    Beredskapsveckan är en årlig temavecka som genomförs vecka 39 varje år. Syftet är att stärka invånarnas motståndskraft vid kriser och krig. I år genomförs veckan 21–27 september, med smygstart söndag 20 september. Liksom förra året är temat "Du är en del av Sveriges totalförsvar".

Vanliga frågor och svar

Det finns en hel del att tänka på när man ska elda i skog, mark och trädgård. Att undvika att elda när det blåser, bara elda lite i taget och alltid ha med dig släckutrustning är några råd. Läs mer om att elda utomhus

På brandstationen i Karlstad kan du hyra flytvästar i alla storlekar för 10 kronor per väst och dygn. Du betalar när du lämnar tillbaka västarna och då med kontanter eller via Swish. Läs mer om att hyra flytväst

De tester som är aktuella för dig som vill bli deltidsbrandman i vårt förbund är fystest, höjd- och klaustrofobitest och simkunnighetstest. Läs mer om våra tester för deltidsbrandmän

Din kommun ansvarar för att det sotas hos de som har en eldstad. Våra förbundskommuner har delegerat uppgiften till oss på räddningstjänsten. Själva sotningen utförs av upphandlade entreprenörer. Läs mer om sotning